Wolontariat - czy warto?

6 maj 2008, typ: artykuł, autor: Piotr Nowacki

Pojęcie wolontariat rozumiemy powszechnie jako pracę społeczną, czyli nieodpłatną na rzecz społeczeństwa. Zachodzi pytanie czy warto w tych trudnych czasach pracować dla kogoś za darmo? Przecież w dobie kryzysu gospodarczego każdy "grosz" jest ważny. Tak, więc, czy warto pracować w wolontariacie czy nie? Co nam daje taka praca?

Jak powszechnie wiadomo w tych czasach już nie wystarczy skończyć studia, nawet z najlepszymi ocenami, aby otrzymać dobrą pracę. Pracodawcy obecnie poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym i z dużym potencjałem osobowym. Wielokrotnie na rozmowach kwalifikacyjnych można usłyszeć pytanie: "Jakie jest Pana/Pani największe osiągnięcie życiowe?" Często wtedy pada odpowiedz od osoby ubiegającej się o pracę, że największym osiągnięciem jest ukończenie jakiejś tam szkoły. Przeważnie pracodawcy po usłyszeniu takiej odpowiedzi nie zatrudniają takiego kandydata. Powodem ich decyzji jest trudny do określenia potencjał osobowy danego człowieka oraz brak doświadczenia w pracy zawodowej.

Zachodzi teraz pytanie jak można uzyskać doświadczenie zawodowe ucząc się w szkole w systemie dziennym i jak przekonać pracodawcę, że posiada się duży potencjał osobowy? Tutaj z pomocą może przyjść wolontariat. W przeciwieństwie do pracy zarobkowej bardzo łatwo jest uzyskać pracę w ramach wolontariatu i co ważniejsze pełnić tam odpowiedzialne funkcje. Dzięki pracy społecznej możesz nauczyć się wielu bardzo ciekawych i przydatnych rzeczy, które podniosą nie tylko Twoje kwalifikacje ale również i kompetencje zawodowe np.: umiejętność obsługi komputera, faksu, pracy z ludźmi, zarządzania finansami, organizowania i realizacji imprez i różnych projektów itd.

Należy pamiętać, że praca w ramach wolontariatu nie ogranicza się tylko do kraju ojczystego. Można pracować w wielu ciekawych zakątkach świata poznając przy okazji różne kultury, zwyczaje, krajobrazy oraz ucząc się nowych języków obcych a przede wszystkim języka angielskiego, bez którego coraz trudniej o dobrą pracę.

Wiele organizacji pozarządowych w Polsce działa głównie w oparciu o wolontariuszy. Przykładem takiej organizacji jest Chrześcijańska Służba Charytatywna, w której jest tylko kilka skromnych etatów. Wszystkie jej filie działają wyłącznie w oparciu o wolontariuszy. Oznacza to, że zarządy tych filii składają się także z wolontariuszy. Oprócz tego większość projektów Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej realizowane są wyłącznie przez wolontariuszy, łącznie z koordynatorami tych projektów. Przykładem takich projektów jest akcja "Sięgnij po zdrowie" czy "Bank Pracy", których koordynatorzy to także wolontariusze.

Co to oznacza dla Ciebie? Możesz także w bardzo łatwy sposób stać się koordynatorem jakiegoś projektu lub stać się członkiem zarządu filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Twoim mieście. Oczywiście pełnienie tych funkcji wiąże się z czasem, jaki musisz poświęcić w pracy dla społeczeństwa. Czy warto?

Po pierwsze, dzięki pełnieniu powyższych funkcji niezbicie udowodnisz pracodawcy swoje kompetencje zawodowe, czyli zdolności: obsługi urządzeń biurowych, kierowania pracą ludzi, zarządzania finansami itd.

Pożądane cechy osobowości:

  • sumienność (pracowitość, zorganizowane, wytrwałość)
  • stabilność emocjonalna (odporność na stres, pewność siebie)
  • ekstrawersja (otwarcie na ludzi, aktywność)
  • otwartość na doświadczenie
  • ugodowość (życzliwość dla innych, gotowość pomagania, współpraca z innymi)

Czyli ogólnie mówiąc zdecydowanie zwiększysz szanse na uzyskanie dobrej, satysfakcjonującej Ciebie pracy.

Po drugie dzięki pomaganiu ludziom zdobędziesz wielu przyjaciół, którzy może kiedyś okażą się Ci bardzo pomocni.

Po trzecie służenie potrzebującym da Ci dużo radości, co sprawi, że Twoje życie będzie bardziej szczęśliwe. Będziesz bardziej odporny na ewentualne życiowe niepowodzenia, co na pewno uchroni Ciebie przed popadnięciem w depresję.

Po czwarte dzięki pracy w wolontariacie zwiększy się Twoja efektywność w pracy zawodowej lub w nauce. Będzie to spowodowane bardziej wypoczętym umysłem, który nie będzie bez przerwy obciążony nauką lub myśleniem o pracy zarobkowej.

Po piąte wolontariat może dać Ci pozytywną sławę w lokalnym społeczeństwie, dzięki której staniesz się powszechnie szanowaną i lubianą osobą, co oczywiście będzie miało pozytywny wpływ na Twój komfort psychiczny.

Po szóste w organizacjach pozarządowych są także etaty i czasami najlepsi wolontariusze są zatrudniani.

Jeśli jesteś chrześcijaninem dochodzi jeszcze siódmy powód: polecenie Jezusa abyśmy służyli społeczeństwu.

Ewangelia Świętego Mateusza 10,8

"Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście darmo dawajcie."

Bóg wiąże wiele obietnic ze służbą na rzecz bliźniego np.:

Psalm 41,2

"Błogosławiony ten, który zważa na biednego. Wyratuje go Pan w czasie niedoli."

Księga Przysłów 19,17

"Pożycza [samemu] Panu - kto dla biednych życzliwy, za dobrodziejstwo On mu nagrodzi."

A co sądzą sami wolontariusze o swojej pracy?

"Jestem osiemnastolatką, która udziela się w Hospicjum w Zduńskiej Woli. Jest to hospicjum domowe tzn. odwiedzam pacjentów w domu. Pracę zaczęłam od niedawna. Moim pierwszym pacjentem jest starszy pan (około 75 lat). W młodości stracił lewą rękę. Ostatnio przeszedł drugi paraliż. Nie mówi, nie chodzi. Całą prawą część ciała ma niesprawną. Opiekuje się nim jego 72 letnia żona. Myślę, że każdy może sobie wyobrazić jak jest jej ciężko. Musi przy nim wszystko robić. Dlatego też zgodziłam się przychodzić razem z koleżanką i pomagać jej w opiece nad chorym. Wiele razy wsadzamy go na wózek i wychodzimy na spacery. Na początku bardzo się opierał. Bał się wózka i wyjścia na dwór. Ale stopniowo zaczęło mu się to podobać i teraz bardzo się cieszy, kiedy nas widzi. Staramy się również dużo do niego mówić. Opowiadam mu o szkole, o wydarzeniach ze świata. Dzięki tej pracy zrozumiałam jaką wartość ma rodzina i bliscy. Nauczyłam się od życia nie tylko brać ale również dawać. Wielu jest ludzi potrzebujących. Myślę, że ludzie tłumaczą swoją obojętność na ich potrzeby, tym że nie mają pieniędzy, że również są w potrzebie. Pamiętajmy, że pomoc finansowa to nie wszystko. Przecież każdy z nas ma coś czym może się podzielić z innymi. Polecam taką pracę w wolontariacie wszystkim, którzy zauważają potrzebujących wokół siebie."

Jeśli powyższe powody przekonały Ciebie do pracy w ramach wolontariatu to zachęcam do kontaktu z którąś z organizacji pozarządowych np.: z filią Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Twoim mieście a w przypadku jej braku proszę o kontakt z biurem zarządu ChSCh (link do biuro@chsch.org.pl). Możesz zostać samodzielnym lokalnym koordynatorem któregoś z projektów Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej.

Adresy filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Polsce